Książka ta jest przeznaczona dla wszystkich miłośników roślin i ogrodów, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych amatorów, oraz dla osób zajmujących się zawodowo projektowaniem i urządzaniem terenów zieleni i sprzedażą roślin. Wiele ciekawych i wartościowych informacji znajdą w niej uczniowie i studenci kierunków ogrodniczych i architektury krajobrazu. Powinna być ona przydatna też dla osób odpowiedzialnych za zieleń publiczną.
https://www.clematis.com.pl/./index.php?eID=dumpFile&t=f&f=25599&token=3c9e19a533c4f0659f6dc43d59cf1409b3fcba76 |
W części poradnikowej zawarto ogólne informacje o pnączach, zasadach i przykładach ich stosowania, wymaganiach oraz pielęgnacji. Można tam znaleźć porady dotyczące doboru roślin i podpór, w celu uzyskania pożądanego efektu. Zawarto zalecenia dotyczące sadzenia, nawożenia, nawadniania, cięcia i ochrony przed szkodnikami oraz chorobami zarówno w warunkach ogrodowych jak i w pojemnikach na balkonach czy tarasach. Część tę zamyka kalendarz przypominający o czym trzeba pamiętać w poszczególnych miesiącach.
W części drugiej, katalogowej, umieszczono informacje o gatunkach i odmianach pnączy wieloletnich (trwałych), które dostępne są na polskim rynku i sprawdzone w polskich warunkach klimatycznych. Obejmują one zarówno charakterystykę botaniczną (wygląd liści, kwiatów, owoców, siła wzrostu itp.) i informacje o pochodzeniu, ale również zalecenia dotyczące wymagań i zastosowania. Można tam znaleźć również informacje o zasadach nomenklatury roślin. Obie części są bardzo bogato ilustrowane, prezentując wszystkie opisane gatunki i odmiany oraz wiele przykładów stosowania co powinno dać lepsze wyobrażenie o wyglądzie i ogromnym potencjale pnączy.
|
W części trzeciej na 41 stronach, zamieszczono liczne tabele i zestawienia pnączynp. szczególnie przydatnych do pokrywania ogrodzeń, ekranów i osłon, stosowania jako rośliny okrywowe, do uprawy w dużych pojemnikach, stosowania w miejscach słonecznych czy cienistych, stosowania na kwiat cięty, lub doboru roślin o konkretnej barwi kwiatów czy liści. Najważniejsze cechy, wymagania, walory użytkowe oraz możliwości stosowania wszystkich omawianych w książce roślin zgromadzono w dwóch obszernych tabelach zbiorczych: jednej poświęconej powojnikom i drugiej obejmującej wszystkie pozostałe opisywane pnącza.
Na końcu książki znajduje się indeks ułatwiający znalezienie wszelkich informacji, wzmianek oraz zdjęć, zarówno według nazw łacińskich jak i polskich.
Książka zawiera 280 stron, 680 zdjęć i opisy 296 gatunków odmian pnączy, w tym 162 różnych powojników.