Wszystko o powojnikach - Clematis - Źródło Dobrych Pnączy

Powojniki

Powojniki są pnącymi krzewami lub bylinami o przepięknych kwiatach, w niemal wszystkich możliwych kolorach. Wiele odmian ma również bardzo dekoracyjne owocostany, które mogą być ozdobą zimowego ogrodu.

Aby uzyskać największy efekt zdobniczy, warto poznać ich wymagania, dobrać odpowiednie dla naszych potrzeb gatunki czy odmiany i właściwie przygotować stanowisko oraz podporę, po której będą się wspinać. Kluczem w uprawie powojników jest prawidłowo wykonane wiosenne cięcie, dzięki któremu kwitną tak obficie. Trud na pewno się opłaci, gdyż rośliny mogą rosnąć i obficie kwitnąć nawet przez kilkanaście lat.

Sadzenie

 

Sadzenie powojników w ogrodzie

Gwarancją dobrego wzrostu powojników i ich obfitego kwitnienia jest wybór odpowiedniego miejsca w ogrodzie, staranne przygotowanie podłoża oraz prawidłowe posadzenie. Do sadzenia należy wybierać 3-letnie rośliny uprawiane w pojemnikach 2-litrowych lub większych, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym i pędami zdrewniałymi u podstawy. Takie rośliny można sadzić przez cały sezon wegetacyjny – od wiosny do późnej jesieni.

Przystępując do sadzenia powojników, należy:

  • Wykopać dół o wymiarach 60 x 60 x 60 cm. W ogrodzie z urodzajną glebę dół może być mniejszy. Jego ściany nie powinny być gładkie (zwłaszcza gdy gleba jest ciężka, gliniasta), tylko  ponacinane łopatą. Przy kopaniu należy pamiętać, że górna warstwa gleby jest zazwyczaj bardziej urodzajna niż dolna, dlatego należy wymieszać ją z pozostałymi komponentami, a dolną warstwę odrzucić.
  • Na dno dołu wysypać drenaż (z grubego żwiru lub keramzytu), służący do szybkiego odprowadzania nadmiaru wody. Warstwa drenażu powinna mieć grubość 10–15 cm. W ogrodzie z glebę lekką, piaszczystą i z przepuszczalnym podglebiem można z niego zrezygnować.
  • Na warstwie drenażu ułożyć agrowłókninę lub gęstą siatkę cieniującą, która zabezpieczy go przed zamuleniem.
  • Wysypać warstwę dobrze rozłożonego obornika bydlęcego lub łatwo dostępnego obornika granulowanego. Możemy też użyć dobrej ziemi kompostowej.
  • Wypełnić dół miejscową ziemią zmieszaną z odkwaszonym torfem i ziemią kompostową.
  • Przed posadzeniem roślinę razem z doniczką zanurzyć w wodzie na około 10 min, aby podłoże nasiąkło.
  • Delikatnie wystukać roślinę z doniczki tak, by się nie rozbić bryły korzeniowej. Nie należy wyjmować rośliny z pojemnika, ciągnąc ją za pędy. W ten sposób możemy ją zniszczyć!
Opis symboli:
A - drenaż grubości 10 cm (żwir, keramzyt);
B - miejscowa ziemia zmieszana z dobrym kompostem i torfem;
C - ściółka z kory lub płytko korzeniące się byliny (np. bodziszka);
D - mała, płytko korzeniąca się roślina cieniująca podstawę powojnika;
E - silne podlewanie po posadzeniu i  niedopuszczanie do podsychania

 

Powojniki wielkokwiatowe oraz z grupy Viticella i Texensis sadzimy 5–10 cm głębiej niż rosły w pojemnikach.

Powojniki botaniczne z grupy Atragene, Tangutica i Montana oraz powojniki bylinowe należy sadzić na tej samej głębokości lub 1 cm głębiej niż rosły dotychczas.

  •  Glebę dookoła posadzonej rośliny należy udeptać, aby usunąć „kieszenie” powietrzne. Po tym zabiegu  poziom gleby w dołku powinien znajdować się kilka cm niżej niż otoczenie. Stworzenie takiej niecki  zapobiegnie wypływaniu wody przy podlewaniu.
  • Posadzoną roślinę należy obficie podlać.
  • Po posadzeniu glebę wokół rośliny należy wyściółkować 5 -10–centymetrową warstwą  kory, która zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody z gleby, nagrzewaniu się podłoża i korzeni oraz rozwojowi chwastów.
  • Aby rozkrzewić i wzmocnić rośliny w drugim roku po posadzeniu pędy można płasko położyć na ziemi, pozostawiając ponad nią 1/3 wierzchołkowej część pędu. Położone pędy należy obsypać korą lub kompostem. Po ukorzenieniu z pąków śpiących wyrosną nowe pędy.

Sadząc rośliny na tarasach i balkonach, zwracamy uwagę na rodzaj i wielkość pojemnika oraz sposób jego zabezpieczenia przed mrozem w czasie zimy (korzenie są znacznie bardziej wrażliwe na niskie temperatury niż nadziemne części roślin).
 

Poniżej prezentujemy filmy instruktażowe o sadzeniu powojników w ogrodzie oraz w dużych pojemnikach:

Clematis – sadzenie powojników

Clematis i inne pnącza na balkonie - sadzenie