Zastosowania pnączy - Clematis - Źródło Dobrych Pnączy

Zastosowania pnączy

Na kwiaty cięte

Cięte kwiaty powojników mogą być piękną ozdobą mieszkań. Ich barwne kwiaty o wymyślnych kształtach oraz poskręcane pędy są bardzo dekoracyjne i pozwalają na stworzenie uroczych kompozycji. Aby zwiększyć ich trwałość powinniśmy je właściwie przygotować.

Najlepiej ścinać pędy grube, silnie zdrewniałe, zakończone dopiero rozwijającymi się pąkami (najlepiej gdy pąki są rozwinięte w około 70%). Z pędu powinno się usunąć wszystkie liście lub ich większość w celu ograniczenia parowania.

Całe pędy z kwiatami powinno się zanurzyć w zimnej wodzie (np. kładąc w misce lub innym dużym naczyniu) na 10 - 12 godzin. Można też zawinąć je w mokre gazety i umieścić w lodówce lub chłodni. Następnie należy przyciąć podstawy pędów ostrym nożem lub sekatorem i można wstawić je do wazonu. Do wody warto dodać specjalną pożywkę zawierającą środki bakterio- i grzybobójcze oraz cukier w niewielkim stężeniu (2%). Pożywki  można kupić w kwiaciarniach. W zależności od odmiany i warunków zewnętrznych, powinny być dekoracyjne przez 3-14 dni.

Odmianami szczególnie dobrze nadającymi się na kwiat cięty są np.:

Na kwiat cięty z powodzeniem nadają się także inne odmiany oraz powojniki botaniczne np. z grupy Texensis 'Gravetye Beauty' czy 'Princess Diana'. Szczególnie długo trzymają się powojniki bylinowe z grupy Integrifolia np. 'Arabella'. Powojniki z tej grupy uprawiane na masową skalę na kwiat cięty w holenderskich farmach w Afryce dostępne są w kwiaciarniach w Polsce.

Owocostany powojników nadają się świetnie do cięcia, zasuszania i stosowania w suchych bukietach. Do odmian o najbardziej dekoracyjnych owocostanach należą m.in.:

Przeczytaj również artykuł:
Powojniki z kompozycjach kwiatowych