Winniki w zależności od gatunku osiągają od 2 do 8 m wysokości. Wspinają się przy pomocy wąsów czepnych owijających się wokół podpór. Mają ładne, najczęściej klapowane liście oraz niepozorne zielonkawe obupłciowe kwiaty, które rozwijają się w lipcu–sierpniu. Znacznie bardziej dekoracyjne są zebrane w grona owoce – kuliste jagody o średnicy 6–8 mm, różnej barwy w zależności od gatunku. Dojrzewają we wrześniu–październiku.
Wymagania
Winniki nie mają specjalnych wymagań i mogą być uprawiane w każdej przeciętnej glebie. Najlepiej rosną i owocują w jasnych, ciepłych i osłoniętych miejscach. Nie wymagają przycinania. Gdy rozrosną się nadmiernie, należy przycinać je umiarkowanie wczesną wiosną (luty–początek marca) lub latem.
Polecane gatunki i odmiany
Ampelopsis aconitifolia (winnik tojadowaty) - pnącze pochodzące z Chin, dorastające do 4–8 m, o ładnych liściach – pojedynczych, głęboko palczasto i fantazyjnie powcinanych. Latem liście są zielone, a jesienią barwią się na żółto. Jesienią ozdobnie wyglądają również owoce. Są drobne, kuliste, żółte, pomarańczowe lub brunatne, z małymi ciemniejszymi punktami.
Winnik tojadowaty jest mało wymagającą, mrozoodporną, odporną na choroby i szkodniki, bujnie rosnącym pnączem. Podobnie jak winobluszcz pięciolistkowy świetnie nadaje się do obsadzania ogrodzeń. Ładnie wygląda też przy altanach, pergolach i różnych podporach ogrodowych. Jego mocno powcinane liście są odporne na silne podmuchy wiatru, dlatego może być sadzony na odsłoniętych stanowiskach, np. w ogrodach na dachach czy na podziemnych garażach. Doskonale nadaje się do stosowania w zieleni publicznej.
'Seattle' - odmiana o słabszym niż gatunek wzroście (dorasta do 4 m). Młode przyrosty i ogonki liściowe początkowo purpurowe, a następnie różowe. Jesienią liście przebarwiają się na intensywnie żółty kolor. Owoce są czerwonobrązowe. Odmiana szczególnie przydatna do sadzenia przy altanach, pergolach i różnych podporach ogrodowych. Świetna do jesiennych zestawień barwnych.
Ampelopsis glandulosa (winnik zmienny) - interesujące pnącze pochodzące z Japonii. Ma dekoracyjne liście i owoce, które wyjątkowo fantazyjnie zmieniają barwę – od białoniebieskiej, przez purpurową, do turkusowoniebieskiej. Lubi miejsca jasne, ciepłe i osłonięte. Winnik zmienny w ostre zimy może przemarzać, ale nawet w centralnej Polsce zimuje bez dodatkowego zabezpieczania na zimę.
‘Elegans’ - odmiana o liściach bardzo dekoracyjnych ostro klapowanych, trójbarwnych – biało-różowo-zielonych. Ładnie wyglądają również różowoczerwone młode pędy, ogonki liściowe i szypułki. Jesienią ozdobne są zmieniające barwę owoce: od białoniebieskich, przez purpurowe do fioletowoniebieskich (turkusowych). W USA odmiana ta ma nazwę Porcelain Vine (porcelanowe pnącze). Dorasta do 2–3 m. Szczególnie przydatna jest do sadzenia w małych ogrodach i na tarasach. Z bliska można łatwiej zauważyć jej wielobarwne liście i piękne owoce.