Jesienią większość odmian wielkokwiatowych kończy kwitnienie. Kwiaty niektórych odmian jak np. 'Blue Light'PBR, 'Caroline', 'Kryspina', 'Mazowsze', 'Polish Spirit', 'Ville de Lyon', 'Vistula'PBR, 'White Prince Charles' mogą cieszyć oczy aż do października. Mimo iż nieliczne, zachwycają teraz mocną, nasyconą barwą. Dopiero jesienią możemy podziwiać charakterystyczny różowy pasek na kwiatach lubianej odmiany 'Jan Paweł II'.
Obficiej kwitną odmiany z grupy Viticella. Odmiany 'Alba Luxurians', 'Etoile Violette', 'Krakowiak'PBR niezawodnie wydają kwiaty aż do października. Wspaniale wyglądają przeplatając się swobodnie z innymi roślinami w ogrodzie. Mogą tworzyć kwitnące okrywy lub wspinać się po gałęziach drzew. Uwagę przykuwa wyjątkowo odporny i zdrowy powojnik 'Betty Corning', który ładnie prezentuje się przez większą część jesieni. Ma zwarty pokrój, ciemnozielone liście, a jego dzwonkowate, obficie pojawiające się kwiaty wydzielają przyjemny zapach roztaczający się nad rośliną.
Wspomnieniem letnich upałów są słodko pachnące, kolorowe kwiaty powojnika z grupy Flammula 'Sweet Summer Love'PBR. Pojawiają się niezwykle licznie w lipca-sierpniu, a mniej obficie aż do października. Odmiana najdłużej kwitnie na stanowiskach mocno nasłonecznionych. Szczególnie ładnie prezentuje się na jasnym tle, w kontrastowym towarzystwie odmian o białych kwiatach lub roślin o dużych, ozdobnych liściach.
Wczesną jesienią kwitnie także Clematis'Praecox' z grupy Heracleifolia. Jest to półbylina, która ze względu wyjątkową siłę wzrostu stosowana jest do zadarnień dużych powierzchni. Na przełomie lata i jesieni fioletowo-beżowe kwiaty pokrywają szczelnie roślinę dodając jej uroku. Z tej samej grupy pochodzi powojnik 'Cassandra' - duża bylina o wzniesionych niepnących pędach, która ze względu na porę kwitnienia doskonale nadaje się do ożywienia każdego ogrodu jesienią. Od końca lipca do początku października zachwyca pachnącymi, mocno niebieskimi kwiatami. Okaz tego powojnika to gratka dla makrofotografów - uwielbiają go owady żywiące się nektarem. Amatorów ciekawych roślin zauroczy karłowy powojnik barszczolistny 'Pink Dwarf', który świetnie wygląda posadzony w większych grupach tworząc niskie okrywy.
Bardzo długo kwitną również powojniki bylinowe z grupy Integrifolia. Warto mieć w swoim ogrodzie choć jedną odmianę. Wyjątkowo duże kwiaty mają 'Alionushka' i 'Pamiat Sedrsta'. Karłowy 'Little Artist' zajmuje niewiele miejsca i zachwyca obfitoscią kwitnienia.
Żółte dzwoneczki Clematis 'Lambton Park' i 'Last Dance' z grupy Tangutica pojawiają się na roślinach do późnej jesieni. Fantastycznie wyglądają w połączeniu z przebarwiającymi się winobluszczami lub winoroślą japońską. Dodatkową atrakcją są ładne, puszyste owocostany przypominające peruki, które obok kasztanów i żołędzi mogą stanowić ważny element w budowie leśnych ludzików.
We wrześniu zakwita powojnik Rehdera (Clematis rehderiana). Ta egzotyczna, rzadko spotykana roślina to gatunek pochodzący z zachodnich Chin. Można z powodzeniem uprawiać go w naszym klimacie, szczególnie w cieplejszych rejonach Polski. Rośnie silnie, dorasta do wysokości 3-6 m. Lubi stanowiska słoneczne i osłonięte oraz przepuszczalne gleby. Małe, pachnące dzwoneczki pojawiają się licznie na tegorocznych pędach, dlatego poleca się silne cięcie.
Powojnik jesienny (Clematis terniflora), nazywany inaczej japońskim, zakwita dopiero, kiedy w ogrodzie królować będą wrzosy i chryzantemy. W zależności od przebiegu pogody będzie to koniec ciepłego września lub w przypadku chłodnego lata - listopad (jeśli tylko zdąży wydać kwiaty przed przymrozkami!). To imponujące, dorastające do 5-7 m, pnącze pokrywa się wtedy chmurą małych, śnieżnobiałych kwiatów o przyjemnych zapachu.
Odmiana powojnika jesiennego 'Early Snow' została wyselekcjonowana przez dr. Szczepana Marczyńskiego ze względu na wcześniejsze kwitnienie - ok. 2 tyg. wcześniej niż gatunek, co daje nam gwarancję, że powojnik zdąży zakwitnąć.
Patrycja Markwat
mgr inż. arch. krajobrazu
Artykuł opublikowany w jesiennym wydaniu magazynu Green Canoe Style:
http://issuu.com/greencanoe/docs/gcs-jesien_2013/1