Powojniki wielkokwiatowe
To zdecydowanie najpopularniejsze i najbardziej lubiane powojniki. Trudno oprzeć się urokowi ich pięknych kwiatów, warto jednak pamiętać, że są to powojniki o największych wymaganiach i trudniejsze w uprawie niż powojniki z grup Viticella, Wielkokwiatowe Późno Kwitnące, botaniczne czy bylinowe. Nie poleca się ich początkującym ogrodnikom.
Powojniki wielkokwiatowe są w naszym klimacie wystarczająco mrozoodporne. Rosną najlepiej na glebach żyznych, próchnicznych, o odczynie obojętnym ̶ pH 5,5 do 6,5, stale umiarkowanie wilgotnych, ale z dobrym drenażem, nie podmokłych. Lubią, gdy ich podstawa jest ocieniona, a górna część dobrze oświetlona.
Odmiany wielkokwiatowe wymagają zazwyczaj dużo słońca. Na stanowiskach nasłonecznionych, południowych, dobrze rosną i obficie kwitną odmiany o kwiatach w barwach:
- ciemnoniebieskich, m.in. 'Jackmanii', 'Lasurstern','The President';
- fioletowych, m.in. 'Grunwald', 'Kacper', 'Polish Spirit', 'Viola';
- czerwonych, m.in. 'Ernest Markham', 'Kryspina', 'Mazowsze', 'Westerplatte'.
Bardzo dobrze oświetlonego stanowiska wymaga także większość odmian pełnokwiatowych jak np. 'Azure Ball'PBR, 'Blue Explosion'PBR, 'Diamond Ball'PBR, 'Duchess of Edinburgh', 'Innocent Blush'PBR, 'Innocent Glance'PBR, BLUSHING BRIDESMAID 'Kaiser'PBR, 'Kiri Te Kanawa', 'Maria Skłodowska Curie'PBR, 'Matka Siedliska', 'Mazury', 'Veronica's Choice', 'Vyvyan Pennell'.
Wiele powojników może dobrze rosnąć i kwitnąć również w półcieniu, niektóre nawet na północnych ścianach. Odmiany o barwach jasnych takie jak 'Błękitny Anioł', 'Comtesse de Bouchaud' tolerują półcień.
Rozproszone światło lub północna wystawa sprzyjają obfitszemu kwitnieniu i lepszemu wybarwieniu się kwiatów odmian o kwiatach pastelowych ('Hagley Hybrid', 'Moonlight'), cieniowanych ('Asao', 'Kakio' PINK CHAMPAGNE) i paskowanych jak np. 'Bieszczady', 'Doctor Ruppel', 'Nelly Moser'.
Na zdjęciu poniżej odmiany 'Generał Sikorski' i 'Hagley Hybrid' kwitnące obficie na północnej ścianie budynku. Rośliny nie są narażone na bezpośrednie operowanie słońca, jednak stanowisko jest widne.
Należy pamiętać, że powojniki wielkokwiatowe są bardzo wrażliwe na suszę i niską wilgotność powietrza. Źle rosną również w miejscach wietrznych - dotyczy to szczególnie odmian o bardzo dużych kwiatach np. 'Beautiful Bride'PBR. Wielkim kwiatom w pastelowych odcieniach nie służy również silna operacja słońca, ponieważ kolory szybciej bledną, a działki zaczynają smętnie przewisać, jak ma to miejsce u odmian 'Omoshiro' czy 'Serafina' posadzonych w pełnym słońcu.
Powojniki botaniczne i bylinowe
Ich wymagania zależą od gatunku czy grupy, do której należą, ale zazwyczaj są mniejsze niż powojników wielkokwiatowych.
Powojniki botaniczne z grupy Atragene najlepiej rosną na umiarkowanie wilgotnych, dobrze zdrenowanych glebach ̶ obojętnych lub lekko kwaśnych, na stanowiskach dobrze oświetlonych, ale nie gorących; znoszą półcień.
Powojniki z grup Tangutica i Vitalba mają małe wymagania glebowe i nieźle znoszą suszę, ale nie lubią gleb podmokłych i ciężkich. Są mrozoodporne. Powinny być sadzone w miejscach silnie nasłonecznionych. Te silnie rosnące, zdrowe i odporne pnącza o interesujących kwiatach i owocostanach tworzą piękną osłonę murów, siatek i różnych ogrodowych zakamarków, które chcemy zasłonić. Mogą być też stosowane jako rośliny okrywowe. Nadają się do stosowania zarówno w zieleni publicznej, jak i we wszelkich rodzajach ogrodów.
Powojniki bylinowe z grupy Integrifolia są bardzo wartościowe i atrakcyjne ze względu na swoją dekoracyjność, długie i obfite kwitnienie, zdrowotność, mrozoodporność oraz małe wymagania. Mogą być z powodzeniem stosowane nie tylko w ogrodach, na działkach, balkonach i tarasach, ale również w zieleni publicznej. W zależności od odmiany kwiaty mają różną barwę: niebieską (np. ‘Arabella’, ‘Sizaia Ptitsa’), fioletową (np. 'Panther', 'Rooguchii'), białą ('Hakuree') lub różową (np. 'Alionushka', 'Hanajima', 'Heather Herschell'). Są wytrzymałe na mróz; ich nadziemna część corocznie zamiera, jak u innych bylin.
Powojniki bylinowe z grupy Heracleifolia mają pędy wzniesione, sztywne, osiągające 1 m. Niebieskie lub fioletowe kwiaty są małe (śr. 2–5 cm ), hiacyntowatego kształtu, osadzone pęczkami w kątach liści, u niektórych odmian pachnące. Kwitną VII–IX. Nadają się do sadzenia na rabatach bylinowych lub między krzewami. W wyniku krzyżowania tego gatunku z innymi powojnikami uzyskano wiele interesujących odmian. Do najcenniejszych należą 'Praecox' oraz 'Cassandra'.