Wszystko o powojnikach - Clematis - Źródło Dobrych Pnączy

Powojniki

Powojniki są pnącymi krzewami lub bylinami o przepięknych kwiatach, w niemal wszystkich możliwych kolorach. Wiele odmian ma również bardzo dekoracyjne owocostany, które mogą być ozdobą zimowego ogrodu.

Aby uzyskać największy efekt zdobniczy, warto poznać ich wymagania, dobrać odpowiednie dla naszych potrzeb gatunki czy odmiany i właściwie przygotować stanowisko oraz podporę, po której będą się wspinać. Kluczem w uprawie powojników jest prawidłowo wykonane wiosenne cięcie, dzięki któremu kwitną tak obficie. Trud na pewno się opłaci, gdyż rośliny mogą rosnąć i obficie kwitnąć nawet przez kilkanaście lat.

Wymagania

Przed kupnem powojnika powinniśmy poznać jego wymagania, aby zapewnić mu możliwie najlepsze warunki i długo cieszyć się jego walorami.

 

Powojniki wielkokwiatowe są w naszym klimacie wystarczająco mrozoodporne. Rosną najlepiej na glebach żyznych, próchnicznych, o odczynie obojętnym  ̶   pH 5,5 do 6,5, stale umiarkowanie wilgotnych, ale z dobrym drenażem, nie podmokłych. Lubią, gdy ich podstawa jest ocieniona, a górna część dobrze oświetlona.

 

Należy pamiętać, że powojniki wielkokwiatowe są bardzo wrażliwe na suszę i niską wilgotność powietrza. Źle rosną również w miejscach wietrznych - dotyczy to szczególnie odmian o bardzo dużych kwiatach np.  'Beautiful Bride'PBR. Wielkim kwiatom w pastelowych odcieniach nie służy również silna operacja słońca, ponieważ kolory szybciej bledną, a działki zaczynają smętnie przewisać, jak ma to miejsce u odmian 'Omoshiro' czy 'Serafina' posadzonych w pełnym słońcu.

Powojniki botaniczne i bylinowe

Ich wymagania zależą od gatunku czy grupy, do której należą, ale zazwyczaj są mniejsze niż powojników wielkokwiatowych. 

Powojniki botaniczne z grupy Atragene najlepiej rosną na umiarkowanie wilgotnych, dobrze zdrenowanych glebach  ̶  obojętnych lub lekko kwaśnych, na stanowiskach dobrze oświetlonych, ale nie gorących; znoszą półcień. 

 

 

Powojniki z grup Tangutica i Vitalba mają małe wymagania glebowe i nieźle znoszą suszę, ale nie lubią gleb podmokłych i ciężkich. Są mrozoodporne. Powinny być sadzone w miejscach silnie nasłonecznionych. Te silnie rosnące, zdrowe i odporne pnącza o interesujących kwiatach i owocostanach tworzą piękną osłonę murów, siatek i różnych ogrodowych zakamarków, które chcemy zasłonić. Mogą być też stosowane jako rośliny okrywowe. Nadają się do stosowania zarówno w zieleni publicznej, jak i we wszelkich rodzajach ogrodów.

Powojniki bylinowe z grupy Integrifolia są bardzo wartościowe i atrakcyjne ze względu na swoją dekoracyjność, długie i obfite kwitnienie, zdrowotność, mrozoodporność oraz małe wymagania. Mogą być z powodzeniem stosowane nie tylko w ogrodach, na działkach, balkonach i tarasach, ale również w zieleni publicznej. W zależności od odmiany kwiaty mają różną barwę: niebieską (np. ‘Arabella’, ‘Sizaia Ptitsa’), fioletową (np. 'Panther', 'Rooguchii'), białą ('Hakuree') lub różową (np. 'Alionushka', 'Hanajima', 'Heather Herschell'). Są wytrzymałe na mróz; ich nadziemna część corocznie zamiera, jak u innych bylin.

 

Powojniki bylinowe z grupy Heracleifolia mają pędy wzniesione, sztywne, osiągające 1 m. Niebieskie lub fioletowe kwiaty są małe (śr. 2–5 cm ), hiacyntowatego kształtu, osadzone pęczkami w kątach liści, u niektórych odmian pachnące. Kwitną VII–IX. Nadają się do sadzenia na rabatach bylinowych lub między krzewami. W wyniku krzyżowania tego gatunku z innymi powojnikami uzyskano wiele interesujących odmian. Do najcenniejszych należą 'Praecox' oraz 'Cassandra'.