Bodziszek 'Cambridge' posadzony wokół podstawy powojników 'The Vagabond' oraz 'Beautiful Bride'PBR |
Ziemię dookoła posadzonej rośliny warto wyściółkować, np. korą, sprzyja to bowiem utrzymaniu wilgotności podłoża i przeciwdziała jego nagrzewaniu. Dobrą ochronę przed nagrzewaniem podłoża zapewnia również niskie i płytko korzeniące się byliny (np. bodziszek Geranium 'Cambridge') posadzone wokół podstawy powojnika.
Linia samokroplująca zapewni regularne podlewanie |
Powojniki należy podlewać dużymi porcjami wody, nie dopuszczając do przesychania podłoża. Do podlewania powojników świetnie nadają się linie samokroplujące. Dziurkowany wąż położony tuż pod powierzchnią podłoża dostarcza wodę bezpośrednio do korzeni, nie mocząc przy tym liści i podstawy roślin, co przeciwdziała porażaniu ich przez choroby. Jeśli taką linię połączymy z automatycznym wyłącznikiem, powojniki będą regularnie nawadniane, nawet gdy nas nie ma w ogrodzie.
Nawóz Substral (Osmocote) 5-6 M |
W drugim roku po posadzeniu oraz w latach następnych wskazanym jest nawożenie roślin. Najlepiej nadają się do tego nawozy o spowolnionym działaniu, np. Substral (Osmocote) 5-6 M. W połowie kwietnia do 2-3 otworków głębokości 5-10 cm zrobionych wokół rośliny wsypujemy po 10 g (płaska łyżeczka od herbaty), wybranego nawozu.
Powojniki są wystarczająco mrozoodporne, ale w surowe zimy mogą przemarzać, dlatego jesienią podstawę rośliny warto obsypać ziemią lub korą, aby zabezpieczyć przed przemarznięciem pąki śpiące i korzenie. Rośliny rosnące w pojemnikach na tarasach i balkonach starannie zabezpieczamy przed zimą pamiętając o tym, że ich korzenie są bardziej wrażliwe na mróz niż ich części nadziemne. Instrukcje jak zabezpieczać rośliny w ogrodzie i w pojemnikach można znaleźć poniżej w filmikach instruktażowych.
Poniżej prezentujemy filmy instruktażowe o zabezpieczniu powojników w ogrodzie oraz w pojemnikach: