Wszystko o powojnikach - Clematis - Źródło Dobrych Pnączy

Powojniki

Powojniki są pnącymi krzewami lub bylinami o przepięknych kwiatach, w niemal wszystkich możliwych kolorach. Wiele odmian ma również bardzo dekoracyjne owocostany, które mogą być ozdobą zimowego ogrodu.

Aby uzyskać największy efekt zdobniczy, warto poznać ich wymagania, dobrać odpowiednie dla naszych potrzeb gatunki czy odmiany i właściwie przygotować stanowisko oraz podporę, po której będą się wspinać. Kluczem w uprawie powojników jest prawidłowo wykonane wiosenne cięcie, dzięki któremu kwitną tak obficie. Trud na pewno się opłaci, gdyż rośliny mogą rosnąć i obficie kwitnąć nawet przez kilkanaście lat.

Prowadzenie

Powojniki możemy prowadzić na ogrodzeniach, ściennych podporach oraz różnego rodzaju konstrukcjach ogrodowych. Możemy również pozwolić im rosnąć swobodnie, będą wtedy wspinać się po naturalnych podporach jakie napotkają lub płożyć po ziemi.

Clematis 'Venosa Violacea' skutecznie wspina się
po siatce metalowej, która została przymocowana
do murowanego ogrodzenia

 

 

 

 

Prowadzenie powojników zależy od odmiany, miejsca, w którym chcemy je posadzić oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. Kluczowy jest wówczas wybór odpowiedniej podpory.

 

 

  ^ Clematis 'Viva Polonia' PBR prowadzony na metalowej kratce przymocowanej do ściany budynku

 

 Powojniki wspinają się za pomocą ogonków liściowych,
dlatego wymagają cienkich podpór (do 1 cm średnicy)

Ogrodzenia i ściany

Aby uzyskać kwitnącą ścianę z powojników należy zapewnić im odpowiednią podporę. Powojniki wspinają się za pomocą wijących się ogonków liściowych, dlatego nie są w stanie samodzielnie piąć się po ścianach. Elementy podpór dla powojników muszą być dość cienkie (ok. 1 cm średnicy), ponieważ krótkie ogonki liściowe nie będą w stanie się owinąć. Dobrymi podporami przyściennymi są drewniane lub metalowe kratki oraz druciane siatki. Powojniki dobrze wspinają się też po siatce ogrodzeniowej.

 

 Powojnik 'Piilu' posadzony przy metalowym ogrodzeniu.
 Powojnik 'Kryspina' porastający siatkę ogrodzeniową

 

Konstrukcje ogrodowe

Przy niskich konstrukcjach sadźmy odmiany
o zwartym wzroście - na zdjęciu powojnik 'Maria Kaczyńska'

Powojniki można prowadzić również przy różnego rodzaju konstrukcjach ogrodowych, np. altanach, pergolach, trejażach, bramkach czy kratach lub na prętach lub tyczkach. Można do nich przymocować siatki (najładniej wyglądają cienkie metalowe) lub rozciągnąć druty. Wysokość i rodzaj podpory musi być dopasowana do odmiany.

Obsadzając duże konstrukcje (np. altany lub bramki) wybieramy odmiany o silnym wzroście, takie jak np. ‘Grunwald'PBR, ‘Jackmanii’, ‘Mazurek’PBR, ‘Polish Spirit’, a przy niskich konstrukcjach (np. niskie płotki lub obeliski) sadźmy odmiany kompaktowe, np. ‘Maria Kaczyńska’, ‘Midori’, ‘Kaiser’PBR.

Silnie rosnące odmiany świetnie sprawdzają się posadzone przy pergolach lub bramkach w ogrodzie 

 

Naturalne podpory

Powojniki bardzo dobrze czują się na naturalnych podporach, którymi mogą być byliny, trawy, krzewy czy drzewa. Szczególnie efektownie na tle innych roślin wyglądają zdrowe i silnie rosnące powojniki z grupy Atragene (w miejscach jasnych, ale nie gorących, lekko ocienionych), np. ‘Lemon Dream’PBR, ‘Purple Dream’PBR oraz z grupy Viticella (miejsca mocno nasłonecznione), np. ‘Mme Julia Correvon’, ‘Krakowiak’PBR.

Jasnokremowe kwiaty powojnika 'Lemon Dream' PBR wyglądają bardzo efektownie na tle srebrzystego świerka.
 
Powojnik 'Krakowiak' PBR wspina się po naturalnej podporze
  jaką stanowią pędy bzu czarnego.

Powojniki jako rośliny okrywowe

Wiele odmian powojników, zwłaszcza bylinowych i botanicznych, można sadzić bez podpór. Silnie rosnące odmiany płożąc się po ziemi, takie jak np. 'Praecox', 'Sizaia Ptitsa', tworzą szczelne kwieciste kobierce, które ograniczają rozwój chwastów. Te delikatniejsze można sadzić między roślinami rabatowymi, gdzie dodadzą lekkości kompozycjom z bylin i krzewów.

Powojnik 'Sizaia Ptitsa' tworzy szczelne kwieciste kobierce 
Powojnik 'Kardynał Wyszyński' pozastawiony bez podpory
tworzy piękną kolorową okrywę

 

 

 

 

 

Poniżej prezentujemy film instruktażowy o podporach dla powojników:

Clematis – podpory dla powojników