Wystawy - Clematis - Źródło Dobrych Pnączy

Od wielu lat uczestniczymy w wystawach branżowych i wydarzeniach promujących życie w otoczeniu roślin. Zapraszamy do odwiedzenia nas podczas zbliżających się wystaw. W 2024 roku planujemy zaprezentować nasze rośliny na następujących wystawach:

W poniższych galeriach można obejrzeć zdjęcia stoisk i przeczytać relacje z wystaw, w których braliśmy udział.

Wystawy

19. Międzynarodowa Wystawa Zieleń to Życie 26-28 sierpnia 2011 r. w Warszawie.

Wystawa "Zieleń to Życie" odbywa się cyklicznie od 19 lat, tradycyjnie na przełomie sierpnia i września i jest jedną z największych imprez branży ogrodniczej w Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna została zorganizowana pod hasłem "Ogród – dobry ruch" i miała na celu przekonanie zwiedzających, że założenie ogrodu to dobry krok w kierunku poprawy jakości życia, a także świetny sposób spędzania wolnego czasu i aktywnego wypoczynku.

 

 

 


Centrum EXPO XXI (Fot. M. Podymniak)

Na powierzchni 13 000 m2, w 3 halach wystawienniczych warszawskiego EXPO XXI, zgromadziło się blisko 300 wystawców z 11 krajów: Polski, Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Niemiec, Republiki Czeskiej, Węgier i Włoch. Zaprezentowali najnowsze osiągnięcia branży szkółkarskiej i ogrodniczej, najciekawsze trendy w architekturze krajobrazu i technice ogrodowej i szkółkarskiej. Dominowali wystawcy z sektora oferującego rośliny – było ich blisko 150 i zajęli ponad połowę powierzchni wystawy.

Honorowy patronat nad wystawą objęli Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki oraz Rektor SGGW prof. dr hab. Alojzy Szymański. Tradycyjnie pierwszy dzień wystawy przeznaczony był dla profesjonalistów, czyli architektów krajobrazu, ogrodników, szkółkarzy, a kolejne dwa dni gromadzą rzesze hobbystów - miłośników ogrodów i roślin – łącznie wystawę odwiedziło 16 500 osób.

Złoty Medal dla Clematisu 'Krakowiak' PBR  

W piątek, podczas uroczystego otwarcia wystawy, wręczono nagrody w konkursach o Zielony Laur i w Konkursie Roślin Nowości, do którego szkółkarze zgłosili 38 roślin. Szkółka Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski s.j. do konkursu Nowości zgłosiła trzy nowe odmiany powojników hodowli Szczepana Marczyńskiego - 'Beautiful Bride'PBR, 'Krakowiak'PBR, 'Sweet Summer Love'PBR. Odmiana Clematis 'Krakowiak'PBR z Grupy Viticella zdobyła złoty medal, a Clematis 'Beautiful Bride'PBR – wyróżnienie.

 

 

Złoty Medal dla Clematisu 'Krakowiak' PBR Wyróżnienie dla Clematisu 'Beautiful Bridge' PBR Złoty Wawrzyn


Stoisko Szkółki Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski s.j. zajmowało powierzchnię 80 m2, a pomysłowa aranżacja i piękne, kwitnące powojniki przykuwały uwagę zwiedzających i znalazły uznanie w oczach jury przyznającego Złote Wawrzyny. Nasza ekspozycja została podzielona na kilka działów:

  • część dotyczącą akcji ekologicznej "Zielono Wkoło", w ramach której prezentowaliśmy rośliny korzystnie wpływające na zdrowie i psychikę człowieka oraz przyjazne ptakom i innym zwierzętom (do pobrania ulotka "Żyjmy zdrowo, otoczmy się pnączami").

  • zaaranżowaliśmy balkon i taras, aby zademonstrować, jak kameralne i kolorowe zakątki można tworzyć na niewielkich przestrzeniach przy użyciu pnączy w dużych pojemnikach

  • wydzieliliśmy dział NOWOŚCI, w których zaprezentowaliśmy rośliny wprowadzane do oferty latem 2011 roku i dział EKSPORT udekorowany flagami państw, do których wysyłamy rośliny produkowane w naszej szkółce

  • część poświęcona nowej odmianie powojnika 'Maria Skłodowska-Curie', który wzbudził olbrzymie zainteresowanie mediów i zwiedzających, zarówno ze względu na piękne, pełne kwiaty, jak i ceremonię nadania imienia, która odbyła się podczas otwarcia wystawy.

Zdjęcia M. Podymniak, Ł. Kozyra i Sz. Marczyński:



Podczas ceremonii otwarcia wystawy prof. Michał Kleiber, Prezes Państwowej Akademii Nauk i przewodniczący Komitetu Obchodów Roku Marii Skłodowskiej-Curie, dokonał uroczystego nadania imienia 'Maria Skłodowska-Curie' powojnikowi wyhodowanemu przez Szczepana Marczyńskiego. Nazwanie rośliny imieniem noblistki jest hołdem polskich ogrodników dla wybitnej uczonej i gestem mającym na celu uświetnienie roku jej poświęconego.

Na ceremonię zostali zaproszeni również inni goście ze świata nauki: z Państwowej Akademii Atomistyki, Wydziału Fizyki PW, Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej, Towarzystwa Badań Radiacyjnych, a także dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, przedstawicielka Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie i członkowie rodziny uczonej.

Zdjęcia M. Podymniak, Ł. Kozyra:



biografia Marii Skłodowskiej-Curiebiografia Marii Skłodowskiej-Curie zdjęcie Marii Skłodowskiej-Curiezdjęcie Marii Skłodowskiej-Curie dyplom nagrody Nobla z chemiidyplom nagrody Nobla z chemii